صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - تاثير پياده سازي پروژه توسعه خوشه صنعتي بسته بندي استان قزوين

تاثير پياده سازي پروژه توسعه خوشه صنعتي بسته بندي استان قزوين
تهيه و تنظيم : افشين فخر
عامل توسعه خوشه صنعتي بسته بندي

چکيده
خوشه هاي کسب و کار مدلي نو در راستاي توسعه و ارتقاء صنعت مي باشند اين توسعه از وجوه مختلفي چون ارتقاء سطح تکنولوژي ، بهبود ارتباط ميان ذبنفعان و استفاده از مزاياي تجميع و هم افزايي، شبکه سازي، نهاد سازي، ارتقاء سطح مهارت نيروي انساني و دانش فني، تسهيل تامين مواد اوليه و فروش محصول و غيره مي باشد.
اين مقاله ماحصل بررسي وضعيت نزديک به 300 بنگاه کسب و کار در صنعت بسته بندي استان قزوين در محصولات پليمري ، سلولزي ، شيشه اي ، فلزي  و ماشين آلات  و پيش بيني نتايج مثبت از پياده سازي خوشه صنعتي بسته بندي در استان را بيان خواهد نمود .

مقدمه
از ديرباز صنعت بسته بندي بر مبناي رفع نيازهاي افراد جامعه در مناطق مختلف کشور شکل گرفته و توسعه يافته است. عمدتا توليدات صنعت بسته بندي قابليت کاربست در زندگي روزمره را داشته و بر مبناي رفع نياز ، طراحي و توليد ‌شده است . به مرور در پي‌گذر از دوران مدرنيزم و شروع توليد صنعتي، توليد صنعت بسته بندي به شکل سنتي آن، جوابگوي تقاضاي بازار نبوده و توليدات کارخانه‌اي جايگزين آن شده است .

هرچند توليد کارخانه اي، فضاي کسب و کار صنعت بسته بندي را توسعه داده است، اما بمرور سطح و نوع تقاضاي جديدي در جامعه ايجاد گرديد که مبتني بر کاربستهاي متنوع محصولات اينگونه توليدات بوده است، بر اين مبنا امروزه صنعت بسته‌بندي بخش مهمي از صنايع غذايي، کشاورزي ، محصولات خانگي و مصرفي را شکل داده است .

فرصت‌هاي صادراتي اينگونه محصولات با توجه به ظرافت، کيفيت، زيبايي و ارزش اقتصادي اين محصولات، بگونه‌اي است که سرمايه‌گذاري‌هاي سخت افزاري و نرم افزاري در اين صنعت را توجيه پذير مي‌سازد. از سوي ديگر تاثيري که رشد و توسعه اين صنعت بر اشتغالزايي و افزايش درآمد ملي دارد، نيز بسيار پراهميت تلقي مي‌گردد .

دغدغه هاي صنعت بسته بندي
در جامعه مدرن امروزي به سختي ميتوان محصولي را بدون بسته بندي تصور کرد و از رو تقاضاي جهاني براي بسته بندي نوآورانه در حال افزايش است . ، در طول سال 2013 بيش از 4.1 تريليون بسته در دنيا به فروش رفته است در اين ميان آسيا با سهمي 45 درصدي مهمترين منطقه فروش بوده است و اروپا و آمريکاي شمالي به ترتيب 27 و 13 درصد در رده هاي بعدي قرار ميگيرند . 
در ميان انواع بسته ها ، بسته بندي پلاستيک پر استفاده ترين ماده مورد استفاده در صنعت بسته بندي است ، 70 درصد از بسته ها از جنس پلاستيک بوده ، و در ميان بسته بندي هاي پلاستيکي بسته بندي انعطاف پذير با 47 درصد ، بيشترين سهم را به خود اختصاص داده است ، و خاستگاه اصلي اين حجم از تقاضا صنعت مواد غذايي مي باشد .
 با در نظر گرفتن موارد فوق و با توجه به بررسي‌هاي انجام شده در سطح استان قزوين خوشه صنعت بسته بندي قزوين در پنج دسته محصول زير بررسي شده است :
1. محصولات پليمري
2. محصولات سلولزي
3. محصولات شيشه اي
4. محصولات فلزي
5. ماشين آلات بسته بندي
در استان قزوين نيز مطابق با روند جهان بيش از 70 درصد از شرکت هاي توليدي در حوزه دسته محصول پليمري متمرکز هستند ، مذاکره با صاحبان صنعت ، توليد کنندگان و برآوردها حاکي از آن است که به دلايل شرايط اقتصادي دهه اخير و موانع موجود بر سر راه توليدکنندگان از ميان 300 شرکت  ( در تمامي دسته محصولات ) نزديک به دوسوم از اين شرکت ها به طور کامل فعال بوده و اين تعداد نيز با 60 تا 70 درصد توان توليد خود در ماه فعال هستند . به دنبال بررسي هاي صورت گرفته فاکتورهاي متعددي در اين موضوع دخيل مي باشد که از آن جمله به شرايط اقتصادي اخير ، فرسودگي دستگاه  ها و ماشين آلات ، کمبود نقدينگي ، نوسانات قيمت مواد اوليه و خريد مواد اوليه پليمري از طريق بورس کالا و شرايط خاص آن ميتوان اشاره کرد .
اطلاعات دريافتي تاکنون حاکي از آن است که در زمينه صنعت بسته بندي حوزه‌هايي مانند آموزش ، برند سازي، ارتقاء سطح فناوري و توسعه بازار  ، شبکه سازي از جمله موارد پر اهميتي است که از طريق فرآيند توسعه خوشه امکان ارتقاء سطح عملکردي آنها در سطح استان قزوين وجود دارد و فعالان اين صنعت مشتاقانه آماده همکاري در زمينه‌ي فعاليت‌هاي گروهي فوق الذکر هستند، به گونه اي که با توجه به اشتغال مستقيم نزديک به 7000 نيروي انساني در حال حاضر و قابليت افزايش يک و نيم برابري آن در صورت فعاليت کامل تمامي شرکت ها در اين صنعت  و همچنين وجود برخي از پيشگامان اين صنعت در استان و همچنين پتانسيل حضور تعداد بسيار قابل ملاحظه اي از شرکت هاي MSME در اين استان چشم اندازي بسيار روشن در حوزه صنعت بسته بندي استان را ترسيم ميکند که صنايع ديگر را تحت تاثير قرار خواهد داد .


دسته بندي محصولات نيازمند بسته بندي در صنايع مختلف

عوامل مهم و تاثيرگذار در صنعت بسته بندي
 

نتيجه گيري
بر اساس بررسي ها ي انجام شده ميتوان پيش بيني نمود ، با پياده سازي برنامه هاي موثر در زمينه هاي مختلف در راستاي حل برخي از مسائل توليد کنندگان در صنعت بسته بندي استان قزوين ، رشد قابل توجهي چه از نظر افزايش توان توليد ، اشتغال ، نوآوري ، تعدد واحدهاي توليد ، فعاليت مجدد برخي واحدها  نيمه فعال و يا راکد رخ خواهد داد . و از آنجاييکه اين صنعت با تمامي صنايع در ارتباط است ، خوشه صنعتي بسته بندي به عنوان خوشه اي مادر به تمامي خوشه هاي کشور توانايي ارائه خدمات خواهد داشت .


منابع
1. گروه کار آفرينان فخر (1391) ،" کارآفريني در صنعت بسته بندي "، ايران ، موسسه کار و رفاه اجتماعي
2. http://www.euromonitor.com/

نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.