صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - قانون قرنطينه کشور براي &#۱۷۸۱&#۱۷۷۶ سال پيش است

قانون قرنطينه کشور براي ۵۰ سال پيش است


دبيرکل خانه کشاورز گفت: قانون قرنطينه ۵۰ سال پيش کشور، حق کشاورز را از دسترسي به بسياري از تکنولوژي‌ها گرفته است در عين حال برخي انتظار دارند کشاورزي کشور با بازارهاي جهاني رقابت کند.

عيسي کلانتري امروز در همايش دو سالانه اقتصاد کشاورزي در هتل المپيک تهران با اعلام اين خبر گفت: قانون قديمي قرنطينه کشور مانع از ورود غده و ماده ژنتيک دام به کشور مي‌شود.

دبيرکل خانه کشاورز افزود: براساس قانون قرنطينه، واردات غه سيب‌زميني انجام نمي‌شود، اما زماني که مجبور مي‌شوند، اجازه واردات 200 هزار تن سيب‌زميني براي مصرف را صادر مي‌کنند.

وي ادامه داد: در صورتي که 2 هزار تن بذر سيب‌زميني وارد کشور شود و در اختيار کشاورزان قرار گيرد، توليد بسيار مناسب انجام مي‌شود.

کلانتري گفت: به دليل عدم واردات ماده ژنتيکي دام در سال‌هاي گذشته دام‌هاي کشور کم‌خوني گرفته‌اند و ميزان محصول توليدي آنها کمتر و در مقابل بيماري‌ها تاثيرپذيرتر شده‌اند.

دبيرکل خانه کشاورز گفت: در حاليکه انتظار داريم محصولات کشاورزي در بازارهاي جهاني قابل رقابت باشد اما کشاورز را از دستيابي به فناوري‌ها و تکنولوژي‌هاي نوين محروم مي‌کنيم، يک ميليارد دلار براي واردات ماشين‌هاي خارجي در مناطق آزاد کشور تخصيص مي‌يابد، اما براي رفع نيازهاي کشاورزان، تراکتور و ادوات وارد نمي‌کنيم.

کلانتري در ادامه وضعيت آب کشور را اسفبار توصيف کرد و گفت: در صورتي که روند مصرف آب به اين شکل ادامه يابد حداکثر تا 20 سال ديگر ايران قابل سکونت نخواهد بود؛ 50 تا 60 ميليون نفر بايد اين منطقه را ترک کنند و تمدن 7 هزار ساله کشور نابود مي‌شود.

کلانتري گفت: 35 سال پيش 500 ميليارد متر مکعب آب (ذخيره در جا) استاتيک داشتيم که 200 ميليارد متر مکعب آن را برداشت کرده‌ايم و 300 ميليارد آب باقيمانده يا شور است يا لب شور و مجبوريم با اين آب کشاورزي کنيم.

وي ادامه داد: حتي برخي به اين وضعيت هم بسنده نمي‌کنند، سدهاي غير کارشناسي مي‌زنند، با احداث سد گتوند آب شيرين را هم شور کرده‌اند.

وي ادامه داد: در اينده نزديک، کشاورزي کشور بايد با زير 40 ميليارد متر مکعب آب بايد کشاورزي کند.

دبيرکل خانه کشاورز در ادامه گفت: از 4.5 ميليون بهره‌بردار کشاورزي کشور 10 هزار کشاورز وضع خوب، 60 هزار کشاورز وضعيت نه چندان خوب، 200 هزار کشاورز وضعيت متوسط و 4.2 ميليون نفر کشاورز وضعيت وخيمي دارند.

وزير اسبق کشاورزي ادامه داد: کشاورز در هيچ مکان تصميم‌گيري حضور ندارد اما همه برايش تصميم مي‌گيرند و از سوي ديگر مي‌گويند محصولات هم بايد رقابت‌پذير باشند، اما اجازه نمي‌دهند از تکنولوژي به روز خارجي استفاده کنند و حتماً اصرار دارند که از تکنولوژي داخل استفاده شود.

وي ادامه داد: اگر کشاورزي بخواهد از تکنولوژي داخل هم استفاده کنند هزار قاعده و بهانه در نظر مي‌گيرند.

وي کشاورزي کشور را رو به ازمحلال توصيف کرد و از کارشناسان و بويژه انجمن‌هاي علمي درخواست کرد که به وسط ميدان بيايند و از گفتن واقعيت‌ها نهراسند.

وي گفت: انجمن‌ها در مقابل سياستهاي غلط نبايد سکوت کنند و بايد راهکار علمي ارائه دهند زيرا روزه سکوت گرفتن مشکلي را حل نخواهد کرد.

به گفته کلانتري، 30 انجم علمي در کشور وجود دارند که آنها بايد مشکلات بخش کشاورزي را ارائه دهند تا همه واقعيت‌هاي موضوع را بدانند.

دبيرکل خانه کشاورز گفت: اصرار بر کشاورزي ناپايدار محيط زيست کشور را هم از بين برده است، در حوزه درياچه اروميه ارزش توليدات بخش کشاورزي 3.2 ميليارد دلار است، اما خسارتي که به خاطر خشک شدن درياچه اروميه به محيط زيست وارد شده است به چندين ميليارد دلار مي‌رسد.

وي در ادامه به مهندسان کشاورزي بيکار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بيش از 200 هزار مهندس کشاورزي بيکار در کشور وجود دارد که سالانه 52 هزار مهندس هم به آن اضافه مي‌شود.

دبيرکل خانه کشاورز بيکاري مهندسان کشاورزي را به دليل مديريت نامناسب خواند و گفت: در کشورهاي ديگر براي 800 هزار هکتار يک دانشکده کشاورزي وجود دارد، اما در ايران براي 70 هزار هکتار يک دانشکده کشاورزي ساخته‌اند.

نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.